dzidziuś - 2011-01-26 16:39:07

Pokój i Dobro!


Odmawia ktoś może Godzinki? poznałam tą modlitwę na pielgrzymce i spodobała mi się. Chciałam się zapytać jak dajecie sobie radę z odmawianiem poszczególnych części tj. jutrznia, pryma ... itp? bo jednak rano przed szkołą trudno wstać przed 6. albo o 15 modlić się jeśli jest się w szkole. jak to u Was z tym jest?

Estera - 2011-01-26 17:44:42

O! Śliczna modlitwa.
Codziennie - codziennie rano jest odśpiewywana w radiu i wtedy - jeśli nie śpiewam, to przynajmniej odsłucham - bardzo lubię chwalić Pannę Świętą :)

Niestety - nie bardzo się da, jeśli o mnie chodzi - odmawiać Godzinki o wyznaczonych im porach, dlatego wszystkie razem odśpiewuję rano z radiem - uwielbiam śpiewać :D

Śliwka - 2011-01-26 17:58:33

o ile się nie mylę, to już się Godzinek nie odmawia z takim podziałem, tylko jako całość... kiedyś po prostu ta modlitwa miała zastępować "zwykłemu ludowi" modlitwę brewiarzową stąd podział ne poszczególne części... ale odmawia się w całości... :)

Ela G. - 2011-01-26 18:06:02

Sliweczko racjusia :)
przeciez na pielgrzymce tez jest spiewana razem ze wschodem slonca w calosci:)

Estera - 2011-01-26 18:08:14

Dzięki za info - czyli dobrze odmawiam :)

Śliwka - 2011-01-26 18:14:11

dobrze odmawiacie :) a ja się oprzyznam, że zawsze miałam problemy z "maryjnością" ( ale zmieniło się to w połowie zeszłoge roku, kiedy dostałam taka łaskę, że już widzę, że Maryja jest moją Mamą :)) i wtedy jedyną przemawiającą do mnie modlitwą maryjną były właśnie Godzinki, jakoś tak mnie one oczarowały... " Mężna Białogłowa i Judyt wojująca" jakoś do mnie przemawiały ;)

Chiara - 2011-01-26 19:35:17

Śliwka- powiem Ci, że mam właściwie identyczną sytuację jak Ty. ;) Tylko u mnie się to zmieniło dopiero 4miesiące temu. A godzinki- poznałam na pielgrzymce. Jedna z najpiękniejszych modlitw. :)

dzidziuś - 2011-01-26 22:11:28

tak, ale myślałam, że odmawianie Godzinek na pielgrzymce o jednej porze wynika z czegoś innego :)
jeszcze jedno pytanie.. czemu odmawia się je rano, a nie wieczorem? czy to nie ma znaczenia?

sanderka1000 - 2011-01-26 22:24:55

Też poznałam tą modlitwę na pielgrzymce i w sumie tylko tam ją odmawiam. Jakoś już mi się tak przyjęło, że jak Godzinki to tylko pielgrzymka ;) Czasem sobie podśpiewam, bo w sumie znam je prawie na pamięć, ale to raczej z tego faktu, że po prostu tam gdzieś wpadnie do głowy :)

Śliwka - 2011-01-26 22:25:15

ja znalazłam w necie takie coś:

Układ Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny sugeruje ich funkcję analogiczną do funkcji brewiarza, to jest uświęcenia dnia. I choć w praktyce ich poszczególne partie śpiewa się jednym ciągiem (zwykle rano), nie powinny one zatracić swego zasadniczego znaku uświęcenia ludzkiej codzienności. Śpiewający Godzinki powinni nauczyć się "wędrowania poprzez czas": nauczyć się zapraszać Boga do wszystkich chwil nadchodzącego dnia i z modlitwą na ustach prosić o obecność łaski Bożej zarówno o brzasku rozpoczynającego się dnia, jak i w czasie przedpołudnia, w zenicie dnia, kiedy słońce toczy się już w dół ku odległemu jeszcze zachodowi i wtedy gdy zanurza się i tonie za falami horyzontu. Jak praktykowany w chrześcijańskich domach wieczorny rachunek sumienia jest "wędrówką w czasie" w przeszłość, ku początkom dnia, wędrówką, podczas której odrzuca się precz plewy, a zostawia się Bogu w darze zdrowe ziarno swych uczynków, tak Godzinki stanowią modlitwę prośby dotykającą czasu, który dopiero nadchodzi wynurzając się z nieogarnionej Boskiej szczodrobliwości, tej tkliwej obecności Boga, która nabrała znamion bliskich przez Bożą Rodzicielkę, a naszą Siostrę, Maryję, wysławianą zdrową pobożnością ludu."

i w tym samym artykule to:
Kiedy można odmawiać "Godzinki"?
"Godzinki" odmawia się najczęściej rano w niedziele lub soboty. Można je natomiast odmawiać w każdym czasie. Mogą one bowiem posłużyć jako codzienne uświęcenie czasu. Dzięki temu wierzący mogą nauczyć się zapraszać Boga do wszystkich chwil nadchodzącego dnia i z modlitwą na ustach prosić o obecność łaski Bożej zarówno o brzasku rozpoczynającego się dnia, jak i w czasie przedpołudnia, w zenicie dnia, kiedy słońce toczy się już w dół ku odległemu jeszcze zachodowi i wtedy gdy zanurza się i tonie za falami horyzontu.


źródło: http://www.mi.niepokalanow.pl/index.php … ction=view
tam znaleźć można jeszcze więcej o historii Godzinek