"Furta"

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2010-11-30 21:01:02

aneta89

Gość

Pytanie

Ile razy należy się przeżegnać w Kościele? Jak u Was to wygląda?

Ostatnio edytowany przez aneta89 (2010-11-30 21:03:21)

 

#2 2010-12-01 08:13:06

Lusi

Gość

Re: Pytanie

Z tego co wiem to podczas Mszy powinno się wykonywać 2 znaki Krzyża tzn na rozpoczęcie oraz na błogosławieństwo. (bo Msza to jedna modlitwa i nie jest konieczne żeby jeszcze podczas niej wykonywać kolejne znaki Krzyża)

 

#3 2010-12-01 09:09:53

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Pytanie

Co do Mszy Św. to zgadzam się z Lusi. A jeżeli chodzi o wchodzenie i wychodzenie z kościoła to osobiście robię znak krzyża tylko przy wejściu, używając wody oczywiście, jako znak obmycia się z grzechu. Ale jak już wychodzę to nie robię tego, bo nie widzę z takiej potrzeby. Bo po co obmywać się z grzechu po raz kolejny kiedy, w sumie przed chwilą, przyjęłam samego Boga i uczestniczyłam w jego największej ofierze? Tak mi kiedyś tłumaczono i trzymam się tego.


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#4 2010-12-01 15:06:54

Lusi

Gość

Re: Pytanie

Dokładnie tak jak mówi sanderka z tym wchodzeniem do kościoła (chociaż mój proboszcz np wykonuje znak krzyża gdy wychodzi z kościoła) Hmm znalazłam w tym nawet pewną logikę dość silnie związaną z śląskiem. Dawniej w domach znajdowały się przy wejściach właśnie takie małe kropielnice (u mnie w domu do tej pory wisi- chociaż wody święconej w niej nie ma i raczej nikt jej nie używa) używano ich zarówno wracając do domu po całym dniu pracy, ale również wychodząc by Bóg cały dzień błogosławił. Myślę więc że można dopatrywać się w tym dwojakiej interpretacji tzn czynię znak krzyża wchodząc do kościoła na znak oczyszczenia ale również wychodząc chcę by Bóg przez wodę święconą towarzyszył i błogosławił... Jednym słowem trudno dokładnie to sprecyzować:))

 

#5 2010-12-01 15:14:01

dzidziuś

Gość

Re: Pytanie

czyli przy klękaniu i różnych modlitwach w trakcie Mszy nie żegnamy się? no ja kiedyś miałam na religii, że przy wyjściu z kościoła nie trzeba się żegnać, bo ksiądz nas już pobłogosławił i właśnie tego staram się trzymać

 

#6 2010-12-01 16:10:03

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Pytanie

Oj to ja już nic nie kumam ;-), będzie trzeba na rekolekcjach ojca zapytać


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

#7 2010-12-01 17:19:59

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Pytanie

przy modlitwach się nie robi już potem w kościele znaku krzyża bo jest on na początku i na końcu liturgii po to żeby był znakiem początku i końca naszej modlitwy. przecież cała liturgia jest modlitwą więc nie ma potrzeby robienia znaku Krzyża świętego nie wiadomo ile razy. a przy klękaniu nigdy nie robi się znaku krzyża bo obowiązuje zasada że nigdy nie łączy się dwóch gestów...


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#8 2010-12-01 19:11:03

aneta89

Gość

Re: Pytanie

Dzięki za radę

 

#9 2010-12-01 20:08:18

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Pytanie

Lusi, rzeczywiście można to interpretować dwojako jednak sądzę, że w sumie przyjęcie Chrystusa w postaci chleba eucharystycznego jest takim umocnieniem na dalszy czas. Skoro przyjmuję samego Boga wyraża to czystość mojego serca, przecież nie mogę Go przyjąć kiedy moje serce jest brudne grzechem. Więc już sama też nie wiem, ale wydaje mi się, że akurat w tym momencie (w sensie wejścia i wyjścia) każdy może zrobić tak, jak uważa za słuszne i oba wyjścia są dobre


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#10 2010-12-05 19:31:33

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Pytanie

z tego co widzę to już Dziewczyny wszystko wyjaśniły- przyznam się wszystkiego nie czytałam ...
do tego chciałabym dorzucić jeszcze uderzanie się w pierś, które powinno być tylko raz w całej liturgii mszy św. Tylko na żałowaniu za grzechy, a już jak jest Baranku Boży to nie ma uderzania się w pierś niektórzy robią ten błąd więc chciałam jescze to dodać do tego wątku

Jeszcze np zauważyłam, że niektórzy robią błąd taki, że jak jest uniesienie Jezusa to ludzie patrzą wtedy w podłoge - niektórzy tłumaczą tym, że to jest wyraz szacunku, że tak byli uczeni, ale chyba większym szacunkiem jest patrzeć na Jezusa i cieszyć tym, że można na Niego spojrzeń niż patrzeć na podłoge czy jest czysta


a jeszcze mam pytanie do Was:
ktoś kiedyś mi powiedział, że jak idzie się na msze to moczy się rękę w wodzie święconej i robi się znak krzyża, a jak się wychodzi to już nie trzeba, bo z Eucharystii wychodzi się oczyszczonym.

Co Wy o tym myślicie???


pozdrawiam


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#11 2010-12-06 10:44:49

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Pytanie

Służebnica Pana napisał:

a jeszcze mam pytanie do Was:
ktoś kiedyś mi powiedział, że jak idzie się na msze to moczy się rękę w wodzie święconej i robi się znak krzyża, a jak się wychodzi to już nie trzeba, bo z Eucharystii wychodzi się oczyszczonym.

Co Wy o tym myślicie???

Poczytaj posty wyżej, tam jest trochę na ten temat


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#12 2010-12-06 15:03:12

snoww

Gość

Re: Pytanie

a ja mam jeszcze jedno pytanie:
Jak jest moment gdy ksiądz podnosi Ciało i Krew Pana Jezusa i mówi "...to czyńcie na moja pamiątkę" To czy w tym momencie bijecie sie w pierś (3razy) ??? ==> bo w naszym kościele jest taki "zwyczaj" ==> Co u Was w tym momencie sie robi???

Ostatnio edytowany przez snoww (2010-12-06 15:03:46)

 

#13 2010-12-06 15:20:18

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Pytanie

Dziękuję:) przeczytam oczywiście:)  snoww tak jak pisałam tego bicia w pierś nie powinno być w tym momencie. To jest zły zwyczaj. U mnie też większość ludzi tak robi ale nie powinno się . Jak pisałam wcześniej uderzenie w pierś na liturgii występuje tylko przy żałowaniu za grzechy.


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#14 2010-12-06 15:20:43

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Pytanie

Dziękuję:) przeczytam oczywiście:)  snoww tak jak pisałam tego bicia w pierś nie powinno być w tym momencie. To jest zły zwyczaj. U mnie też większość ludzi tak robi ale nie powinno się . Jak pisałam wcześniej uderzenie w pierś na liturgii występuje tylko przy żałowaniu za grzechy.


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#15 2010-12-06 15:51:29

snoww

Gość

Re: Pytanie

czyli bicie w pierś tylko w momencie gdy mówimy "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina"

, a w trakcie gdy ksiadz podnosi Ciało a potem Krew Chrystusa to co robimy - patrzymy się na To czy nie????

 

#16 2010-12-06 16:13:51

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Pytanie

Przeczytaj sobie to co napisałam na samym początku tam wszystko jest.   patrzymy, patrzymy. Ja skłaniam głowę po tym jak ks opuszcza Ciało i Krew Chrystusa. I tak samo w momencie ' oto Baranek Boży'


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#17 2010-12-06 16:25:19

snoww

Gość

Re: Pytanie

OK Dzieki Służebnico =)

 

#18 2010-12-06 18:21:44

snoww

Gość

Re: Pytanie

a jeszcze jedno pytanie eheh


W trakcie gdy ksiadz podnosi Ciało a potem Krew Pana Jezusa to czego symbolem/po co biją w "dzwonki" (takie coś... głos ma jak dzwon) <== zawsze 3 razy, (3 razy na Ciało i 3 na Krew)

 

#19 2010-12-06 20:45:45

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Pytanie

To zależy od parafii chyba. U nas uderza się raz tylko.


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#20 2010-12-06 21:25:17

snoww

Gość

Re: Pytanie

Ale co to znaczy - jakis symbol czy co??? Co u Was robią ludzie w tym momencie - co powinno si.e robic wtedy???

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora