"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2013-02-24 18:06:54

karmolcia

Gość

Pytanie dot. Pisma Świętego...

Witajcie. Zapewne każdy z Was ma swoje Pismo Święte. Mam do Was pytanie dotyczące użytkowania Biblii... Czy wolno po Piśmie pisać, zaznaczać etc.? Bo jedni mówią że wolno, inni, że nie...
Sama mam Pismo... Bardzo mocno używane, pokreślone, pozaznaczane fragmenty, poprzylepiane fiszki... Ale zaczęłam się nad tym zastanawiać.

 

#2 2013-02-24 19:39:24

terestynkaa

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Ja też zaznaczam, przecież to nic złego. Moja katechetka też mazała, tyle, że ołówkiem.

 

#3 2013-02-24 20:54:40

 kamcia

Mistrzyni Nowicjatu

28860759
Call me!
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 1919
Punktów :   14 

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

ja też coś zaznaczam, podkreślam, zapisuję coś co mnie zainspirowało
moje Siostry też tak robią i Ksiądz z byłej parafii też. Właściwie to wiele moich znajomych księży tak robi
więc chyba można


Nie umiem dziękować Ci Panie, Bo małe są moje słowa. Zechciej przyjąć moje milczenie, I naucz mnie życiem dziękować.

https://www.facebook.com/ForumFurta

Offline

 

#4 2013-02-24 21:34:39

Rita

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Ja po swoim mażę ołówkiem, ponieważ moje jest takie 2 w 1- czyli i użytkowe sla mnie, ale i że tak nazwę ,,oficjalne"- czyli żeby ksiądz nie dostał zawału w trakcie kolędy Mam też pełno fiszek, no i przed kolędą musiałam część z nich odlepić, bo trochę to nie bardzo wyglądało

 

#5 2013-02-24 21:42:52

szukajaca Boga

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Ja bym sie chyba nie odwazyla pisac po Pismie swietym :-)  choc nie uwazam, zeby to bylo zle ale jakos mam poczucie, ze to jest Pismo swiete no i nie moglabym :-)

 

#6 2013-02-24 22:42:23

karmolcia

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Dzięki, czuję się rozgrzeszona, uspokojona i usprawiedliwiona Moje Pismo po rekolekcjach i formacji śródrocznej wygląda jak lekkie pobojowisko chociaż staram się robić regularnie porządek Po brewiarzu już tak nie umiem pisać, chociaż wiem, że niektórzy też tak robią. a jesteście przywiązane do swojej Biblii?

 

#7 2013-02-24 22:52:17

Poni

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-01
Posty: 9
Punktów :   

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Bardzo!

Offline

 

#8 2013-02-24 23:18:50

karmolcia

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

ja swojego nie oddałabym za nic na świecie! uwielbiam je i często jak mi smutno przytulam się do niego. Kiedyś ksiądz powiedział nam na rekolekcjach, że tak można odczuć bliskość Boga taką namacalną.

 

#9 2013-02-24 23:25:52

 kamcia

Mistrzyni Nowicjatu

28860759
Call me!
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 1919
Punktów :   14 

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

ja też po brewiarzu nie pisze.
tylko ze mój brewiarz się nie zamyka już. ma w sobie tyle różnych kartek i karteczek
myślę, ze jeśli ktoś by bardzo potrzebował to oddałabym mu moje Pismo Św. natomiast osobiście jestem bardziej związana z Pismem Św. jednej z moich Sióstr
a to dlatego, że jest inne wydanie i tłumaczenie jest po prostu Boskie <3


Nie umiem dziękować Ci Panie, Bo małe są moje słowa. Zechciej przyjąć moje milczenie, I naucz mnie życiem dziękować.

https://www.facebook.com/ForumFurta

Offline

 

#10 2013-02-24 23:33:13

karmolcia

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Oczywiście jak ktoś nie ma Pisma to też oddaję. Ale np. nie ruszam się bez niego w dłuższą podróż. Teraz Biblia jest dostępna na komórki, ale to ZDECYDOWANIE nie to samo. Kamcia, a jaki przekład? I o jakich siostrach mowa?

 

#11 2013-02-25 11:29:03

 Veronika

Opiekun medyczny

5321338
Skąd: Poznań.
Zarejestrowany: 2009-06-09
Posty: 317
Punktów :   
WWW

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Ja w Piśmie też mam mnóstwo pozaznaczanych fragmentów, mnóstwo popodkreślanych. Generalnie mam tak od zawsze-kiedy fragment do mnie trafia to zawsze go choćby podkreślam.


Twoje słowo, uczy mnie,
Twoje słowo, chroni mnie.

Offline

 

#12 2013-02-25 16:56:46

 kamcia

Mistrzyni Nowicjatu

28860759
Call me!
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 1919
Punktów :   14 

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Pismo Pawłowskie tj. Edycja sw. Pawła

Komentarze sa świetne


Nie umiem dziękować Ci Panie, Bo małe są moje słowa. Zechciej przyjąć moje milczenie, I naucz mnie życiem dziękować.

https://www.facebook.com/ForumFurta

Offline

 

#13 2013-02-25 17:58:54

karmolcia

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

widziałam je Ale osobiście wolę Tysiąclatkę kwestia przyzwyczajenia i tego, że wszyscy we wspólnocie na spotkaniach formacyjnych jej używamy

 

#14 2013-02-25 23:13:33

terestynkaa

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Przywiązana to chyba nie jestem, ale bardzo ją lubię ;-)

 

#15 2013-02-26 18:50:58

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

ja też mam całe pokreślone Pismo Święte, kiedyś miałam też tam mnóstwo zakładek, ale jakieś 2 lata temu w ramach porządków powyjmowałam je i spisane na nich słowa skopiowałam w jedno miejsce aż byłam zaskoczona tym, jak bardzo moje Pismo Święte zmniejszyło objętość po tym zabiegu moje siostry też piszą po Piśmie Świętym i ogólnie nie widzę w tym nic złego, bo szacunek to sprawa, która jest naprawdę ważna, ale jeśli to podkreślanie itd. nam ma pomagać w modlitwie, to uważam że jest to wyższa wartość i Bóg nie będzie miał nic przeciwko zresztą jeśli mam dwie sytuacji i jedna to osoba, która pisze po swoim Piśmie Świętym i kreśli je jak się tylko da, a druga w ogóle z niego nie korzysta, to jakoś wydaje mi się, że jednak w zachowaniu tej pierwszej widać większy szacunek dla Biblii... po brewiarzu nie piszę. no chyba że dopisuję do kalendarza wspomnienia o świętych, którzy są dodawani do liturgii w międzyczasie, albo którzy występują tylko w kalendarzu duchowości salezjańskiej i nie ma ich ujętych  w standardowym brewiarzu... jestem przywiązana do swojego Pisma Świętego, ale bez większej przesady... zdecydowanie bardziej byłam przywiązana do mojego ukochanego różańca, który dostałam w wyjątkowych dla mnie okolicznościach, bo dała mi go s.Inspektorka, gdy złożyłam wszystkie dokumenty do Zgromadzenia... ale w październiku w ramach akademicko-duszpasterskiej akcji wymiany różańców, pozbyłam się i tego... więc teraz już bez wahania oddałabym i inne cenne dla mnie dewocjonalia, także Pismo Święte 


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#16 2013-02-26 21:05:07

 kamcia

Mistrzyni Nowicjatu

28860759
Call me!
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 1919
Punktów :   14 

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

Znajomy ksiądz ma popisane Pismo Sw. tak, ze momentami trudno jest się odczytać słów, które zostały wydrukowane. A moje siostry, wiadomo jak to kobiety mają tak ładnie podkreślone niektóre zdanie.
I jeszcze jakaś osoba, ale nie pamiętam kto dokładnie miał Pismo pozaznaczane kolorowymi zakreślaczami i powiem szczerze, że ładnie to wyglądało, było czytelne a zarazem estetyczne i przykuwało uwagę.
Tylko wiadomo, ze nie można przesadzać.


Nie umiem dziękować Ci Panie, Bo małe są moje słowa. Zechciej przyjąć moje milczenie, I naucz mnie życiem dziękować.

https://www.facebook.com/ForumFurta

Offline

 

#17 2013-03-03 10:56:07

karmolcia

Gość

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

No wiadomo Staram się mimo wszystko zachować jakiś ład i porządek. Ale ostatnio np. praktykuję zapisywanie dat na marginesach przy zaznaczonym fragmencie, tak żeby pamiętać

 

#18 2013-03-28 12:24:39

Selen

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-03-28
Posty: 4
Punktów :   

Re: Pytanie dot. Pisma Świętego...

W związku z tematem:

Roman Brandsteatter, fragment z Kręgu Biblijnego:

33. CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO Z OŁÓWKIEM W RĘCE

Nie lubię nieskazitelnie czystego egzemplarza Pisma Świętego. Ta czystość jest bowiem dowodem, że księga nie służy swojemu celowi, że stoi bezużytecznie na półce, że jest pustą dekoracją, martwym przedmiotem. Takie martwe Pismo Święte świadczy o martwocie swojego właściciela. Pismo Święte powinno być w miarę podniszczone, w miarę zabrudzone, w miarę postrzępione, ze śladami palców na rogach stronic, zapisane na marginesie drobnym pismem i upstrzone różnokolorowymi podkreśleniami, przypominającymi mosty przerzucone nad przepaściami. Każde takie podkreślenie i każda uwaga zapisana na marginesach księgi, na dole, u góry, po bokach, jest dowodem naszego przenikania w tekst i naszego z nim spoufalenia się, jest jakby podpisem stwierdzającym nasz współudział w zdarzeniach, dziejących się na jej kartach. Nie bójmy się notować na marginesie tej księgi naszych wzruszeń, które przeżywamy podczas jej czytania. Wystarczy notatka złożona z dwóch słów, z jednego słowa albo choćby tylko wykrzyknik, ów wymowny znak stwierdzający rosnącą temperaturę naszych uczuć. Nie bójmy się stawiać znaków zapytania przy tekście, którego nie rozumiemy. I wreszcie nie bójmy się podkreślać ołówkiem albo ujmować w nawiasy tych fragmentów, do których, ze względu na ich piękno wewnętrzne i kształt myśli, pragniemy wielokrotnie powracać. W ten sposób z czasem powstać może mała, ale cenna antologia dla naszego prywatnego użytku, wybór ulubionych biblijnych utworów poetyckich i prozaicznych, do których w każdej chwili możemy sięgnąć bez długiego i żmudnego szukania. I oto nawet nie spostrzeżemy się, jak dzięki naszym podkreśleniom, nawiasom, umownym znakom, uwagom zapisywanym skrupulatnie na kartach Pisma Świętego stanie się ono dziennikiem naszej duszy, zaufanym powiernikiem, którego wtajemniczamy w najtrudniejsze związki łączące nas z Bogiem, ludźmi, ze światem. A gdy po lekturze zamkniemy egzemplarz Pisma Świętego, pobrużdżony naszymi uwagami, o stronicach nieco przybrudzonych od częstego kartkowania, chętnie wrócimy następnego dnia do jego czytania z ołówkiem w ręce, jak do ciekawej rozmowy z mądrym i oddanym przyjacielem, który ma nam wiele do powiedzenia zarówno o sobie, jak i o nas samych. I znowu, otworzywszy Pismo Święte, dalej ciągnąć będziemy przerwaną wczoraj rozmowę.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora