"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2011-01-10 11:51:28

Emilia

Gość

Zakon i 4 Przykazanie Boże

Witam!
Zauważyliście, że wiele Zakonów nie zwraca uwagi na 4 Przykazanie Boże?
,,Czcij Ojca swego i Matkę swoją".
Nie wim jak można wypełnić 4 Przykazanie Boże będąc w Zakonie na drugim końcu Polski i widywać się z Rodziną jakieś 3 tygodnie w roku. A już nie wspomnę o klauzurze. Nie żebym krytykowała, broń Boże, ale Zakon jest dla osób odważnych, bo ja nie wiem czy bym wytrzymała rok bez mojej Rodzinki (to u nas normalne ).
Dlatego mam do Was pytanie:
Czy znacie jakiś Zakon, który wysyła Siostry jak najbliżej domu lub coś w tym stylu?
Proszę o pomoc, bo to na prawdę ważne.
Pozdrawiam!

 

#2 2011-01-10 14:20:15

 Ana

Wierna Miłości

Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 251

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

No widzisz a Jezus sam powiedział: Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto miłuje syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien” (Mt 10,37).

Tak więc owszem, jeżeli ktoś nie kocha swoich rodziców to także ma problem by być w zakonie. Ale Jezus wyraźnie mówi, że Go trzeba o wiele bardziej kochać niż kogo innego na świecie, to dla niego wybieramy życie zakonne a nie dla siebie samych czy rodziców. Bóg jest Bogiem zazdrosnym.

Offline

 

#3 2011-01-10 15:09:54

snoww

Gość

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

"Kiedy ruszył dalej, zobaczył dwóch innych braci: Jakuba (syna) Zebedeusza i jego brata Jana, którzy razem z ojcem swoim Zebedeuszem naprawiali sieci. I wezwał ich. A oni pozostawiwszy zaraz łódź i ojca poszli za Nim"  (Mt  4, 21-22)

Ostatnio edytowany przez snoww (2011-01-10 15:18:11)

 

#4 2011-01-10 15:44:59

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

To, że ktoś "czci matkę i ojca" nie znaczy, że nie może wstąpić do zakonu. Wiadomo - ta dzieląca odległość boli i rodzice często nie chcą się pogodzić z decyzją, ale szacunek nie wyraża się tym, że będę realizowała wolę matki czy ojca, a nie Boga. Brak czci jest wtedy kiedy nie szanujemy swoich rodziców, uważamy ich za najgorszych itp., a nie wtedy kiedt postępujemy zgodnie z wolą Bożą, która niekoniecznie musi być zgodna z wolą rodziców.


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#5 2011-01-10 17:07:13

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Miałam napisać to samo co Rubinka ;-)
Zgadzam się z dziewczynami w 100%
Znam jedno zgromadzienie, które przyjmuje jedynaczki za zgodą rodziców.


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#6 2011-01-10 17:14:24

Emilia

Gość

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Szkoda, że ja się nie zgadzam.
Bóg nakazuje nam wypełniać Jego wolę i Go kochać najbardziej, ale każe nam też przestrzegać Przykazań Bożych, w tym właśnie 4 Przykazania Bożego. Także strasznie to dla mnie skomplikowane. Nie wiem czy dałabym radę mieszkać na drugim końcu Polski niż moi Rodzice i widzieć Ich, np. 3 tygodnie w roku. Co mnie najbardziej boli to to, że wigilię i Boże Narodzenie przeżywa się w Zakonie, a nie w domu... z Rodziną, itp.

 

#7 2011-01-10 17:22:56

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Do niektórych decyzji i opinii się dojrzewa. Może Ty też z czasem to zrozumiesz Wydaje mi się, że tu trzeba też wziąć pod uwagę nie tyle kwestie szacunku, czy dosłownie już cytując: czci, ale także kwestie przywiązania. Jeżeli jesteś do nich przywiązana to zawsze będzie Ci trudniej. To tak jak z przywiązaniem do innych rzeczy, do czegoś, czego szkoda nam najbardziej zostawiać. Chyba każdy z nas ma takie coś. I tyczy to się też osób bliskich, przyjaciół. Ale dzisiejsze Słowo też mówi troszkę na ten temat


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#8 2011-01-10 17:24:35

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

To, że wypełnisz wolę Bożą i wstąpisz do zakonu pomimo sprzeciwu rodziców nie znaczy, że ich nie kochasz i nie wypełniasz przykazań poza tym trzeba się usamodzielniać przecież całego życia z rodzicami nie spędzisz. Na studia też nie pójdziesz, bo będziesz z dala od rodziny? Nie założysz swojej rodziny bo będziesz miała za mało czasu by spędzić je z rodzicami?

A jak odmawiasz modlitwę Ojcze nasz i zdanie "bądź wola Twoja" - to nie ma dla Ciebie znaczenia?

Moim zdaniem to jest strach przed dorosłością przed podejmowaniem życiowych decyzji.
To jest Twoje życie i nikt za Ciebie go nie przeżyje więc nie możesz patrzeć na to co mówią rodzice, fakt trzeba ich słuchać ale nie zawsze rozumieją, że my pragniemy czegoś innego w życiu niż oni by od nas chcieli.

Takie jest moje zdanie


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#9 2011-01-10 18:23:11

Emilia

Gość

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Służebnica Pana napisał:

To, że wypełnisz wolę Bożą i wstąpisz do zakonu pomimo sprzeciwu rodziców nie znaczy, że ich nie kochasz i nie wypełniasz przykazań poza tym trzeba się usamodzielniać przecież całego życia z rodzicami nie spędzisz. Na studia też nie pójdziesz, bo będziesz z dala od rodziny? Nie założysz swojej bo będziesz miała za mało czasu by spędzić je z rodzicami?

A jak odmawiasz modlitwę Ojcze nasz i zdanie "bądź wola Twoja" - to nie ma dla Ciebie znaczenia?

Moim zdaniem to jest strach przed dorosłością przed podejmowaniem życiowych decyzji.
To jest Twoje życie i nikt za Ciebie go nie przeżyje więc nie możesz patrzeć na to co mówią rodzice, fakt trzeba ich słuchać ale nie zawsze rozumieją, że my pragniemy czegoś innego w życiu niż oni by od nas chcieli.

Takie jest moje zdanie

odbiegasz od tematu... Ja tu mówię o odległości i ŻADKICH widzeniach...

Dobra, nie ważne, widzę, że nikt mi nie pomoże.

To ja się już żegnam.

Pa

 

#10 2011-01-10 19:22:13

dzidziuś

Gość

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

kiedyś pewna siostra powiedziała mi takie słowa, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, przed rodzicami, dziećmi, mężęm, rodzeństwem, to wszystko jest w porządku

a z tą wigilią to chyba niektóre zgromadzenia pozwalają np. postulantkom pojechać do domu, tak?

 

#11 2011-01-10 19:41:52

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Emilka ja tylko wyraziłam swoje zdanie i myślę, że to wszystko jest na temat.
Jeśli odebrałaś to jak jakiś atak to nie to miałam na  celu


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#12 2011-01-10 19:54:40

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Emilio, ale nie rozumiem, co ma odległość do szacunku względem rodziców? Czy to, że jesteś daleko od nich jest równoznaczne z brakiem szacunku* do rodziców? Służebnica ma rację - co, jeśli wyjedziesz gdzieś na studia i w wyniku nadmiaru nauki będziesz mogła się widzieć z rodzicami raz na jakiś czas? A co do Wigilii: co jeśli założysz swoją rodzinę i nie będziesz mogła spędzać świąt z rodzicami? Też zrezygnujesz z rodziny czy ze studiów, bo dzieli Was odległość i nie możecie ze sobą przebywać?

"Dobra, nie ważne, widzę, że nikt mi nie pomoże.
To ja się już żegnam. "
Nie chcę Ci ubliżać, ani nic, ale zachowujesz się jak dziecko, które nie dostało wymarzonej zabawki i puściło focha To, że ktoś ma inne zdanie niż Ty i stara Ci się coś wyjaśnić, wcale nie oznacza, że Cię nie rozumie. Staramy się pomóc jak możemy, ale to już nie nasza wina, że mamy odmienne zdanie. Nie obraź się, że tak napisałam, ale chyba lepiej wiedzieć najgorszą prawdę niż się nawzajem oszukiwać w jakiś sposób.



*przepraszam, że tak nadużywam tego słowa, ale jakoś stwierdzenie "oddawania czci rodzicom" mi nie pasuje...


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#13 2011-01-10 20:58:52

 Boża owieczka

Florystka

Zarejestrowany: 2010-07-12
Posty: 390
Punktów :   

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Oj,to ja nie jestem godna,bo trzy lata temu będąc już jedną nogą za furtą klasztorną porzuciłam zakon na rzecz taty pogrążonego w rozpaczy po śmierci mamy.Zresztą jestem mu bardziej potrzebna,a Bóg sobie poradzi beze mnie,ma inne zakonnice,nie?A jak nie?Czy to wtedy znaczyłoby,że żyję w grzechu?Trzy lata?!!

Offline

 

#14 2011-01-10 21:21:00

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Owieczko, sytuacje śmierci jednego z rodziców są inaczej brane pod uwagę. Często jest tak, że jeżeli którejś z sióstr umrze jedno z rodziców to odsyłana jest do domu, żeby zaopiekować się rodzeństwem, czy drugim rodzicem. Przynajmniej ja znam takie przypadki.


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#15 2011-01-10 21:28:29

dzidziuś

Gość

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

jasne, że to jest nasze życie i powinniśmy zrobić to co chce Bóg, a to przecież są również nasze pragnienia. przecież kiedy Pan wzywa kogoś do życia zakonnego, czasami ktoś nie cieszy się z tego, ale później odnajduje w tym swoje pragnienie. jak Służebnica napisała, że rodzice nie zawsze rozumieją nasze pragnienia. a co do tych wspólnych wigilii itp. takie coś może się zdarzyć zawsze... ja święta spędzałam zawsze w najbliższym, ale kilkunastoosobowym składzie. w tym roku jedna ciocia była za granicą, druga z mężem nie przyjechała ze względów zdrowotnych. i też było dziwnie pusto i smutno. chcę tylko powiedzieć, że czas ruszyć w drogę i nie chodzi tu tylko o drogę zakonną, wyfrunąć z gniazda i iść do przodu.

3majcie się

 

#16 2011-01-10 21:50:40

Emilia

Gość

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Nie tyle odległość co chodzi mi o ilość odwiedzin...

 

#17 2011-01-10 22:01:31

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Wiesz co jeśli ma się powołanie, jeśli chce się oddać życie Bogu to ilość odwiedzin czy odległość od rodziny to żaden problem. Jeśli Pan Cię wzywa to na wszystko da Ci siłę. 'wystarczy ci Mojej łaski' . Albo Mu ufasz albo nie.


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#18 2011-01-10 23:58:33

Estera

Gość

Re: Zakon i 4 Przykazanie Boże

Emilko, Emilko - ja chyba wiem, co czujesz.
Mam WSPANIAŁYCH Rodziców i nawet kiedy mieszkałam na stancji, tylko 80 km od domu - obowiązkowo raz w tygodniu musiałam ich odwiedzić, bo bym nie wytrzymała. Musiałam przyjechać do Nich, pośmiać się z swoją siostrą i starymi przyjaciółmi, usiąść przy swoim biurku, poczuć zapach naszego domu, smak domowego jedzenia.

Tymczasem czuję od dłuższego czasu, że Bóg woła mnie po swojemu do życia - nie wg standardów w naszej rodzinie [dom, praca, dzieci], tylko właśnie do klasztoru. Teraz postanowiłam mu na to wołanie odpowiedzieć.

I myślę sobie, tak raz po raz...
Panie, dziękuję Ci za mamę i tatę, takich wyrozumiałych i dobrych, za siostrę - to Ty mi ich dałeś - w dodatku zupełnie niezasłużenie, jestem szczęściarą, bo bardzo niewielu ma tak jak ja. W ogóle dziękuję Ci za moją bliższą i dalszą rodzinę. Są super.
Jeśli rzeczywiście chcesz, żebym była w zakonie - pójdę, [choć do tej pory nie mogę uwierzyć, że potrzebujesz tam kogoś takiego jak ja]. Ale pójdę, choć sporo wyrzeczeń będzie mnie to kosztowało. Pójdę, mimo że będę musiała na nie wiem, jak długi czas rozstać się z bliskimi. Pójdę, mimo że do wielu rzeczy jestem przywiązana, mimo że jestem trochę materialistką i nie mam pojęcia, co się stanie z rzeczami, które mam w pokoju, np tabletem, farbami olejnymi, zylionem kredek, ołówków, kolorowych długopisów... komu to się przyda?? Nie wiem, co będą czuć rodzice, kiedy będą to wszystko przeglądać. Jednak poświęcę dla Ciebie to wszystko i wierzę, że Ty dasz mi siłę, by wytrwać.
No cóż. Ja z kolei niewiele Ci mogę dać.
Popatrz, dla Ciebie zostawię tu swoich rodziców i bliskich: Ty wszystko możesz - jeśli jest więc to Twoją wolą, racz chronić ich przed nieszczęściem, pocieszaj ich, umacniaj. Racz sprawić, żebyśmy kiedyś wszyscy byli razem, szczęśliwi z Tobą.
Wiem, że Tobie mogę zaufać.

Jeśli wstąpię do zakonu wierzę, że moi rodzice zrozumieją, że wtedy będę przecież tak samo blisko nich, bo zawsze tak samo są w moim serduchu

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora