"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2011-05-16 16:22:24

 Hebronka

Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?

Zarejestrowany: 2011-04-25
Posty: 321

Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Jak w temacie No bo po co tworzyć mnóstwo nowych topiców, skoro można zapytać tutaj ?
Mam nadzieję, że temat zostanie dobrze przez Was przyjęty
Nie bójmy się pytać, bo nie wstyd nie wiedzieć - wstyd nie zapytać !

No to ja mam takie pytania :

1) czy można powiedzieć fakt autentyczny ? przecież skoro fakt, to na pewno jest prawdziwy. A że usłyszałam to z ust polonistki to ogłupiałam. W/g mnie brzmi to trochę jak "cofać do tyłu", ale może się mylę ?

2) po co łabędziom dziury w dziobie ?

3) czy przed komunią, gdy mówimy "Panie nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie..." (nie wiem dokładnie, jak to się nazywa) kobiety mogą mówić "godna" ?

4) dlaczego ludzie podczas śpiewu "Baranku Boży" uderzają się w pierś ? Przecież akt pokutny jest na początku Eucharystii, już przeprosiliśmy za nasze grzechy.


Myślę, że wątek będzie przydatny i nie umrze śmiercią naturalną po paru dniach. Na innym, końskim forum, na którym się udzielam, ma już ponad 300 stron !

Ostatnio edytowany przez Hebronka (2011-05-16 16:23:47)

Offline

 

#2 2011-05-16 19:03:01

 Ela G.

żona i matka 3 córek

11442361
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 188
Punktów :   
WWW

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

co do labedzia. a czym niby ma oddychac?? tak jak my mamy nosy tak labedz w dziobie ma dziurki jako nozdrza inaczej nie mialby jak oddychac. przeciez nie bedzie latal czy plywal ze stale otwartym dziobem. a takie dziurki ma kazdy ptak tak jak czlowiek nos sluzy do tego samego zeby oddychac.

przy Baranku Bozy to jeszcze rowuniem bicie sie w piersi bo tam jest "ktory gladzisz grzechy swiata" tez pewnego rodzaju skrucha przed Panem. dla mnie dziwniejsze jest bicie sie w piersi przy Przemienieniu jak ministrant dzwoni te 3 razy jak jest Podniesienie.

Ostatnio edytowany przez Ela G. (2011-05-16 19:07:46)


Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Offline

 

#3 2011-05-16 21:47:43

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Co do 1 pytania to stwierdzenie "autentyczny fakt: jest bez sensu. Jak jest fakt to wiadomo, że jest autentyczny, nie trzeba tego podkreślać. To tak jak ostatnio pewna znajoma mi osoba użyła stwierdzenia "bardzo mnóstwo". Może być czegoś bardzo dużo, ale jeżeli mówimy, że jest mnóstwo to to samo za siebie mówi, że jest tego wiele.

Na resztę pytać dostałaś chyba już odpowiedź, więc nie będę się powtarzać


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#4 2011-05-17 08:07:19

 Hebronka

Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?

Zarejestrowany: 2011-04-25
Posty: 321

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Ale te dziury są tak wielkie, że widać przez nie, co jest po drugiej stronie !


Dagmara_992, oczywiście, patrzeć i ADOROWAĆ !!!

Offline

 

#5 2011-05-17 10:22:14

 Ana

Wierna Miłości

Skąd: Toruń
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 251

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Co do łabędzia: Myślę, że przez nos w locie musi jakoś oddychać. Poszukaj sobie o budowie łabędzia.

Tak naprawdę Baranku Boży nie ma obowiązku bicia się w pierś, to tylko nie potrzebny zwyczaj.

A nie jestem Godzień w języku grackim nie ma żeńskiego nie jestem godna. Poprawnie się mówi nie jestem godzień. Właśnie tak jak celnik się modlił.

Ostatnio edytowany przez Rubinka (2011-05-17 10:23:59)

Offline

 

#6 2011-05-17 15:58:21

 Ania

...

Zarejestrowany: 2010-08-16
Posty: 283
Punktów :   

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Co do tego bicia się w piersi... może to i jest niepotrzebne, ale, chociaż sama tego nie 'praktykuję', to nie widzę nic złego w tym, że ktoś obok to robi... Tak samo z pochylaniem głowy.... Jestem za tym, aby jednak spojrzeć na Pana, ale ja pochylam głowę, gdy kapłan opuszcza Hostię i przyklęka, tak mnie nauczono przed I Komunią Św.. I nie pochylam tej głowy ot, tak, żeby spojrzeć w podłogę, nie odstawać od innych, poprawić włosy, czy ze schematu. Mam taką potrzebę, by memu Panu, któremu przed chwilą wyznałam miłość, oddać pokłon... I to nie znaczy, że Go nie adoruję. Trwam i kocham całym sercem.

Poza tym, bicia się w piersi, czy nie spoglądania na Pana Jezusa, po prostu wielu nauczyło się w rodzinnym domu, czy na katechezach... Matki uczyły dzieci i tak dalej... A taką swego rodzaju tradycję, zwyczaj trudno zmienić... Te osoby właśnie tak oddają Panu hołd i myślę, że to jest piękne, bo każdy krok człowieka ku Panu jest piękny.


"Wierzyć - to znaczy nawet się nie pytać,
jak długo jeszcze mamy iść po ciemku."

ks. Jan Twardowski

Offline

 

#7 2011-05-17 16:04:28

 Hebronka

Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?

Zarejestrowany: 2011-04-25
Posty: 321

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Ania napisał:

Poza tym, bicia się w piersi, czy nie spoglądania na Pana Jezusa, po prostu wielu nauczyło się w rodzinnym domu, czy na katechezach... Matki uczyły dzieci i tak dalej... A taką swego rodzaju tradycję, zwyczaj trudno zmienić... Te osoby właśnie tak oddają Panu hołd i myślę, że to jest piękne, bo każdy krok człowieka ku Panu jest piękny.

Serio wierzysz w to co piszesz ? Przecież mnóstwo ludzi do Kościoła chodzi tylko dlatego, że tak trzeba, że tak nauczyli, nie ma w tym prawdziwej wiary. Widać to na kilometr. No ale nie o tym temat.



Nadal nie wiem, jak to jest z tym łabędziem, no !

Offline

 

#8 2011-05-17 16:33:08

 Ania

...

Zarejestrowany: 2010-08-16
Posty: 283
Punktów :   

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Tak, wierzę w to, bo nie skreślam nikogo i nikogo nie będę oceniać. Wiara nie polega na tym, by wychodzić na rynek i wrzeszczeć 'wierzę w Jezusa'. Nie można Boga zachowywać tylko dla siebie, ale dzielić się ze wszystkimi. Realia są jakie są, ale nie zamykajmy się w schemacie - bije się w piersi, opuszcza głowę, czyli nie wierzy.

A o dziobie dziewczyny przecież już pisały. Na potwierdzenie:

U niektórych rodzin ptaków nasadowa część pochwy rogowej może być miękka i zgrubiała, zawierająca ciałka czuciowe tworzące tzw. woskówkę, na której znajdują się zewnętrzne otwory nozdrzy, np. u: gołębi, sów, papug i drapieżnych. Zarodki ptaków na górnej przedniej części dzioba wykształcają tzw. guz jajowy, zwany również zębem jajowym, który ułatwia przebicie skorupy jaja podczas wykluwania się piskląt. Guz ten ulega resorpcji po wykluciu.

źródło: WIEM

Ostatnio edytowany przez Ania (2011-05-17 16:43:02)


"Wierzyć - to znaczy nawet się nie pytać,
jak długo jeszcze mamy iść po ciemku."

ks. Jan Twardowski

Offline

 

#9 2011-05-17 16:49:43

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Co do tego bicia się w pierś, ale przy przeistoczeniu: to w sumie tak wygląda jakby ludzie pokazywali "to moja wina, że Chrystus się teraz przeistacza! Tak, to ja to sprawiłem/am!" Tak to odbieram. Kiedy na religii mi powiedziano, że można bić się w pierś na Baranku Boży, ale w sumie nie pamiętam uzasadnienia tego.


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#10 2011-05-17 18:08:49

salli

Gość

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Mam do was pytanie czy to prawda ze biskupa trzeba całować w kolano? Ja słyszałam ze w reke jak to jest?

 

#11 2011-05-17 18:47:03

 Hebronka

Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?

Zarejestrowany: 2011-04-25
Posty: 321

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

kolano ? Ja słyszałam tylko o całowaniu w pierścień ... może ktoś bardziej kompetentny się wypowie ?

Aniu, mam wrażenie, że nie o to mi chodzi do końca, no ale ok.

Ostatnio edytowany przez Hebronka (2011-05-17 19:00:35)

Offline

 

#12 2011-05-17 19:50:33

 Ela G.

żona i matka 3 córek

11442361
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 188
Punktów :   
WWW

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

co do biskupa to sie caluje pierscien tak samo jak przy spotkaniu z papiezem.

co do Adoracji Pana podczas Przeistoczenia to ja podpatrzylam na pielgrzymce jak bylam jak robili ksieza i od tamtej pory tak robie. gdy ksiadz podnosci Kielich lub Hostie to patrze a dopiero jak opuszcza to wtedy sklaniam glowe. i mysle ze to zawiera w sobie i adoracje (poprzez patrzenie) i szacunek (poprzez sklon glowy).


Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Offline

 

#13 2011-05-17 20:47:06

 Hebronka

Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?

Zarejestrowany: 2011-04-25
Posty: 321

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Ela G. napisał:

co do biskupa to sie caluje pierscien tak samo jak przy spotkaniu z papiezem.

co do Adoracji Pana podczas Przeistoczenia to ja podpatrzylam na pielgrzymce jak bylam jak robili ksieza i od tamtej pory tak robie. gdy ksiadz podnosci Kielich lub Hostie to patrze a dopiero jak opuszcza to wtedy sklaniam glowe. i mysle ze to zawiera w sobie i adoracje (poprzez patrzenie) i szacunek (poprzez sklon glowy).

Pierwszy raz słyszę, że papieża całuje się w pierścień, człowiek codziennie dowiaduje się czegoś nowego ^^
No i to wyjście jest w/g mnie najsensowniejsze i właśnie tak robię.

Offline

 

#14 2011-05-18 15:40:19

dzidziuś

Gość

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

A ja mam pytanie takie może trochę szczegółowe. Czasami spotykam się z tekstami gdzie wymienia się po przecinku wyrazy: zakon, zgromadzenie. ja zawsze myślałam, że obydwa znaczą to samo, a więc nie trzeba ich pisać obydwu. weźmy taki przykład pytania : "Do jakiego Zgromadzenia/Zakonu się wybierasz?" . czy to może oznacza, ze zakon to określenie dla klauzurowych, a zgromadzenie dla otwartych? wiem, trochę pokręciłam, ale myślę, że mnie zrozumiecie. i jesli to się okaże banalnie głupie pytanie to nie śmiejcie się, proszę

 

#15 2011-05-18 16:15:05

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Akurat w pytaniu, które podałaś, nie trzeba używać oby dwóch stwierdzeń, ale można wybrać jedno, które i tak czy siak będzie poprawne Może są one użyte po przecinku tylko dlatego, żeby nie było powtórzenia, np. "Ostatnio do naszego Zakonu mieliśmy bardzo wiele powołań, co świadczy o dużym zainteresowaniu Zgromadzeniem". Nie wiem, takie jest moje zdanie, ale niech ktoś kompetentny się wypowie


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#16 2011-05-18 16:48:06

 Hebronka

Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?

Zarejestrowany: 2011-04-25
Posty: 321

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

zakon i zgromadzenie to (według mnie!) jedno i to samo ALE np. ze strony sióstr dominikanek :
SIOSTRY DOMINIKANKI
Zgromadzenie Sióstr św. Dominika - i na ich stronie cały czas jest zgromadzenie, zgromadzenie - a są dominikanki i klauzurowe, i czynne, więc ...


... więc pewnie z sanderką mamy rację

Offline

 

#17 2011-05-18 18:59:41

 Ela G.

żona i matka 3 córek

11442361
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 188
Punktów :   
WWW

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

a moze roznica lezy od strony plci? ze meskie to zakony a zenskie zgromadzenia? jak myslicie?

np. zakon braci... zgromadzenie siostr...  a odwrotnie to chyba raczej jakos by nie pasowalo


Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Offline

 

#18 2011-05-18 19:44:35

anija87

Gość

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

kiedyś mi kolega mówił że zakon i zgromadzenie to nie to samo, ale nie wyjaśnił mi czym to się różni. Spróbuję się tego dowiedzieć

 

#19 2011-05-18 20:08:42

 Ania

...

Zarejestrowany: 2010-08-16
Posty: 283
Punktów :   

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

z tego, co kiedyś czytałam, zakony składały śluby uroczyste, zgromadzenia- śluby proste. z tego, co pamiętam, jeden z Soborów (Trydencki?) zrównał wszystkie zakony żeńskie i wszystkie zostały zamknięte w ścisłej klauzurze. jednak Duch Święty działa i powstawały nowe zgromadzenia, które dzisiaj określamy jako czynne, które nie zamknęły się za murami. po jakimś czasie, zostały one uznane, ale 'dostały niższą rangę' - zgromadzenia zakonne.... bardzo to jest poplątane (a ja swoim opisem dołożyłam pewnie jeszcze więcej supełków). historyczne zawirowania . myślę jednak, że w tej chwili taki podział jest już także historyczny i żadne zgromadzenie się nie obrazi, gdy nazwiemy je zakonem i na odwrót


"Wierzyć - to znaczy nawet się nie pytać,
jak długo jeszcze mamy iść po ciemku."

ks. Jan Twardowski

Offline

 

#20 2011-05-18 20:10:48

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Wszystko, o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

ostatnio kiedy ksiądz proboszcz pisał mi opinie to właśnie zdziwiłam się bo zapytał czy to jest Zgromadzenie czy Zakon... potem się dowiadywałam i okazało się że teraz jako takiej różnicy ogólnej raczej już nie ma, raczej te starsze, mające już sporo wieków to zakony, teraz raczej powstają Zgromadzenia... dawniej natomiast było tak, że śluby składane w Zakonie miały skutki prawne, a te w Zgromadzeniu nie miały... teraz już to tak nie funkcjonuje więc można tego używać zamiennie w wyrażeniach ogólnych... ale jeśli mówimy o konkretnym Zgromadzeniu lub Zakonie, to nazywamy w zależności od tego jaka nazwa jest oficjalnie zatwierdzona...


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora