"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#41 2011-05-02 16:50:41

szukajaca Boga

Gość

Re: Strój zakonny

dziękuje siostro, ja właśnie kończę studia 1 stopnia więc rozumiem, że obejmują mnie siostry modlitwy

 

#42 2011-05-02 17:58:03

Służebnica Pana

Moderator!

7841638
Zarejestrowany: 2008-12-22
Posty: 3504
Punktów :   28 

Re: Strój zakonny

Dziękuję jako, że jestem maturzystką


"Uczyń Jezu ze mnie narzędzie do zbawiania ludzi, gdyż Ty najlepiej wiesz jak bardzo tego potrzebują czasy dzisiejsze."   
                         Sł. Boży ks. Józef Małysiak SDS


Niech moje ręce uczynią to czego Ty chcesz dokonać

Offline

 

#43 2011-07-29 15:06:48

michalina

Gość

Re: Strój zakonny

Mam takie pytanie, ostatnio w pociągu widziałam siostrę zakonną, miała brązowy habit z takim jakby fartuchem brązowym, nie wiem dokładnie jak to się nazywa, miała też biały sznur i czarny welon, i nie jestem pewna, ale chyba miała duży krzyż zawieszony na rzemyku, czy wiecie z jakiego była zakonu?

 

#44 2011-07-29 19:50:17

szukajaca Boga

Gość

Re: Strój zakonny

pewno jakaś karmelitanka, może Dzieciątka Jezus?
choć one nie wiem czy mają biały sznur...
znów Karmelitanki MB z Góry Karmel mają krzyż ale nie mają białych sznurów...

Ostatnio edytowany przez szukajaca Boga (2011-07-31 20:13:51)

 

#45 2011-07-29 20:30:52

anija87

Gość

Re: Strój zakonny

biały sznur to zapewne coś z rodziny franciszkańskiej

 

#46 2011-07-29 20:45:44

salli

Gość

Re: Strój zakonny

To felicjanka

 

#47 2011-07-29 21:04:15

Rita

Gość

Re: Strój zakonny

Niekoniecznie felicjanka. Serafitki są bardzo podobne do felicjanek. Jeśli miala jasny, grewniany krzyż- to felicjanka, jeśli czarny, ze srebrnym Panem Jezusem- to serafitka.

Szukająca Boga, dobrze, ze zwróciłaś uwagę na karmelitanki, w sumie one sa charakterystyczne

 

#48 2011-07-30 11:11:30

szukajaca Boga

Gość

Re: Strój zakonny

Nie wiem Kochane czy to zdjęcie, które wstawiłam nie łamie jakichś praw do dóbr osobistych, którymi sa twarze tych Sióstr, michalino napisz jak już zobaczysz to je usunę...Choć znalazłam je w internecie chyba na blogu Karmelitanek

Ostatnio edytowany przez szukajaca Boga (2011-07-30 11:11:45)

 

#49 2011-07-30 13:27:43

michalina

Gość

Re: Strój zakonny

To chyba była serafitka, bardzo dziękuję za pomoc, a zdjęcie można już usunąć

 

#50 2011-09-28 13:35:21

herbata :)

Gość

Re: Strój zakonny

Cześć, prześledziłam powierzchownie waszą rozmowę i mam pytanie, które mi się nasunęło (może jest troszkę głupie) - nie śmiać się, bo specjalnie po to się zarejestrowałam.

Czy zakonnica może zdjąć habit kiedykolwiek? Wiem, że zakonnicy mogą i gdzieś przeczytałam, że niektóre zakonnice mogą chodzić po górach w normalnych "cywilnych" (hehe) ubraniach. W jakich okolicznościach siostra może sobie pozwolić na zmianę stroju (wiadomo, że pewnie w kościele czy tam przy sprawowaniu obowiązków musi mieć habit, ale np. jak jedzie do domu?)

Co wtedy z welonem? Dajmy, że siostra ubierze jeansy, sportowy polar (np. w te góry) - może mieć welon? Bo przecież to musi być krępujące lub niewygodne dla takiej siostry rozebrać głowę, która ma przecież cały czas zasłoniętą.

 

#51 2011-09-28 15:43:52

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Strój zakonny

Z tego co mi wiadomo to siostry jak idą do szpitala/lekarza na dłuższy pobyt to też wtedy ściągają habit.  Wydaje mi się, że siostry też mogą się "rozbierać", ale nie publicznie po prostu. Jak są w domu (w sensie w klasztorze, za klauzurą) to wiele z nich chodzi tak normalnie ubrana. W domu rodzinnym wydaje mi się, że też może się pokazać, bo przecież często jest tak, że np. taka siostra kiedyś dzieliła pokój z rodzeństwem i kiedy przyjeżdża do domu i dalej musi spać w tym samym pokoju to wątpię w to, że będzie czekała, aż wszyscy zasną i dopiero wtedy się rozbierze... Ale to pewnie też zależy od danego Zgromadzenia.


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#52 2011-09-28 15:53:00

herbata :)

Gość

Re: Strój zakonny

A widzieliście kiedyś siostrę normalnie ubraną w samym tylko welonie?

 

#53 2011-09-28 16:09:04

szukajaca Boga

Gość

Re: Strój zakonny

wiem, że na urlopie mogą jedne siostry zdjąć habit ale na pytanie czy kiedykolwiek siostra tak zrobiła, odpowiedziała że nie bo po prostu wybrałą takie życie i habitu nie ściąga

 

#54 2011-09-28 16:41:47

 Wirydiana

- moderator

7551960
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2011-08-28
Posty: 321
Punktów :   

Re: Strój zakonny

To zależy od Zgromadzenia, powiem jak zwykle na przykładzie "moich Sióstr" A więc mogą one ściągać habit, ale tylko za zgodą Siostry wyżej postawionej (chyba generalnej) i to w uzasadnionych wypadkach, np. jakiś pobyt w sanatorium, jakaś wycieczka, podczas której strój ten może być niebezpieczny lub bardzo niewygodny, no. góry, wycieczka do Tunezji...poza tym oczywiście pobyt w szpitalu itp. Siostry za klauzurą mogą ściągać habity, niektóre tego nie robią, bo czują się w nich po prostu dobrze tak samo na urlopie mogą...oczywiście jak są w domu w innych wypadkach muszą mieć zgodę tak to już jest

Offline

 

#55 2011-09-28 21:16:34

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Strój zakonny

Ja widziałam tylko bez welonu Ale byłyśmy same, była to też przełożona, więc nie potrzebowała zgody "wyżej postawionych".


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#56 2012-04-23 21:13:31

 Ela G.

żona i matka 3 córek

11442361
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 188
Punktów :   
WWW

Re: Strój zakonny

wyglad welonu zalezy od Zgromadzenia kazde maja inny ewentualnie podobne. wystarczy w google wejsc w grafike wpisac zakon zenski i jakies zdjecia z Ziostrami roznych Zgromadzen napewno sie znajda


Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość - te trzy: z nich zaś największa jest MIŁOŚĆ !!!

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/

Offline

 

#57 2012-04-24 14:15:25

aspnazaretanka

Gość

Re: Strój zakonny

odpowiadam:
welon jest, no przyjmijmy rodzajem chustki, bardziej kawałka materiału skrojonego jak welon- w połączeniu np z opaską np metalową, albo taką materiałową, trzyma się w zależności od zgromadzenia na sznurku, rzepach, albo guziku.

 

#58 2012-04-24 14:35:39

aspnazaretanka

Gość

 

#59 2012-05-19 16:23:31

 kamcia

Mistrzyni Nowicjatu

28860759
Call me!
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 1919
Punktów :   14 

Re: Strój zakonny

czytałam ostatnio ze jest jakieś zgromadzenie gdzie każda Siostra może mieć habit jaki chce bo jest jakaś luka jeśli chodzi o strój, a przełożona stwierdziła, że skoro Bóg do tego dopuścił to jest to zgodne z Jego wolą.
Wiecie może co to za zgromadzenie?


Nie umiem dziękować Ci Panie, Bo małe są moje słowa. Zechciej przyjąć moje milczenie, I naucz mnie życiem dziękować.

https://www.facebook.com/ForumFurta

Offline

 

#60 2012-05-19 22:40:05

 weraikon

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-08-17
Posty: 1227
Punktów :   

Re: Strój zakonny

kamcia napisał:

czytałam ostatnio ze jest jakieś zgromadzenie gdzie każda Siostra może mieć habit jaki chce bo jest jakaś luka jeśli chodzi o strój, a przełożona stwierdziła, że skoro Bóg do tego dopuścił to jest to zgodne z Jego wolą.
Wiecie może co to za zgromadzenie?

ale to fajne, a gdzie to jest, w Polsce?


„Dałem ci poznać całą twą nędzę, abyś cała oparła się na Mnie… Ile Mi zaufasz, tyle ci pomogę”.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora