"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2012-01-22 10:45:47

Emilia

Gość

Czy to grzech?

Witam Was.
Niedawno znajoma zapytała się mnie czy myśli o samobójstwie to grzech?
Nie doszło do próby samobójczej, po prostu był takie myśli.

 

#2 2012-01-22 11:00:12

 Boża owieczka

Florystka

Zarejestrowany: 2010-07-12
Posty: 390
Punktów :   

Re: Czy to grzech?

Myślę,że same myśli nie są grzechem,ale zamiar zaplanowania to chyba już tak.
Sama nigdy nie czułam potrzeby spowiadania się z myślenia o samobójstwie,bo to raczej takie gdybanie.
Ale to moja subiektywna opinia.

Offline

 

#3 2012-01-22 13:18:04

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Czy to grzech?

Czasem szatan podsuwa nam różne myśli i jeśli człowiek je odrzuci- nie jest to grzechem, ale jeśli zagłębia się w nie, to już jest to grzech. Trzeba poprostu zbadać swoje sumienie, jeśli to były myśli, że np."chcę to zrobić, tak byłaby najlepiej itd." to na pewno będzie to grzechem. Trzeba być czujnym. W Piśmie św. czytamy:
"Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawiajcie się jemu!" (1P 5,8-9)


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

#4 2012-01-22 17:22:46

Weronika

Gość

Re: Czy to grzech?

A skąd pojawiają się u niej takie myśli?
Nic nie dzieje się bez powodu.
Ja osobiście wyspowiadałabym się z takich myśli,lepiej nie otwierać złemu furtki.

 

#5 2012-01-27 00:30:16

pea

Gość

Re: Czy to grzech?

Większość ludzi kiedyś w życiu miała takie myśli. Trzeba ocenić czy to był zwykły chwilowy przejaw bezradności - w tym wypadku moim zdaniem najlepiej po prostu to zostawić, nie warto robić z igły widły, bo można wręcz uzyskać odwrotny efekt, czy może te myśli wciąż wracają, ciężko się ich pozbyć, staje się to problemem - wtedy warto z kimś o tym porozmawiać, z jakimś sensownym księdzem, z psychologiem.

 

#6 2012-01-27 16:53:40

 Wirydiana

- moderator

7551960
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2011-08-28
Posty: 321
Punktów :   

Re: Czy to grzech?

Ja również uważam, że same myśli o samobójstwie nie są grzechem - jak to ktoś już napisał, szatan zrobi wszystko, by sprowadzić nas na złą drogę, ważne co my z tym zrobimy, jak odpieramy atak. Ale słusznie ktoś wspomniał, że takie myśli to już poważny problem psychologiczny,w  który warto się zagłębić i porozmawiać z jakąś rozsądną osobą.

Offline

 

#7 2012-01-27 22:56:03

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Czy to grzech?

A jak dla mnie to lepiej to powiedzieć przy spowiedzi. Bo takie myśli samobójcze to w sumie takie trochę powiedzenie Bogu "dałeś mi życie, ale to ja mam władzę je sobie odebrać". Takie postawienie się ponad Nim i decydowanie za Niego w dość ważniej kwestii.

A co z myślami nieczystymi? Nie raz spotkałam się w rachunkach sumienia, że mimo wszystko są one grzechem. Może nie ciężkim, ale są. I wydaje mi się, że to samo jest z myślami samobójczymi. Może to nie jest grzech ciężki, ale jest grzech, bo to takie jakby wykroczenie przeciwko Bogu.

Kiedy ja posiadałam takowe myśli normalnie się z tego spowiadałam i jeszcze żaden kapłan mi nie powiedział, że to niepotrzebne.

Nie wiem, takie jest moje zdanie w tej kwestii.


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

#8 2012-01-28 08:54:01

 Wirydiana

- moderator

7551960
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2011-08-28
Posty: 321
Punktów :   

Re: Czy to grzech?

W sumie na pewno jak ktoś powie to nie zaszkodzi, więc może lepiej powiedzieć, nic się nie traci.

Offline

 

#9 2012-01-28 11:34:51

pea

Gość

Re: Czy to grzech?

sanderka1000 napisał:

A co z myślami nieczystymi? Nie raz spotkałam się w rachunkach sumienia, że mimo wszystko są one grzechem.

Tu zależy, czy była to myśl, która przyszła, nawet wywołała w tym momencie podniecenie, ale się na nią nie zgadzam, odrzucam i nie zagłębiam się - to nie jest grzech, grzechem staje się dopiero jak w to wchodzę, zaczynam wyobrażać, trwać w tym, nie chcę z tego zrezygnować. Dlatego takie hasło jest w rachunku sumienia.
I to jest dobre porównanie, bo z myślami samobójczymi jest tak samo. Jeśli taka myśl tylko przemknęła w chwili bezradności, ale nie rozważam tego, nie planuję, to jak najbardziej nie jest to grzechem. Ale oczywiście na spowiedzi można powiedzieć, choćby w ramach zwalczania pokusy

 

#10 2012-01-28 14:37:03

 sanderka1000

s. Maksymilla

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2009-09-19
Posty: 1373
Punktów :   10 
WWW

Re: Czy to grzech?

pea napisał:

I to jest dobre porównanie, bo z myślami samobójczymi jest tak samo. Jeśli taka myśl tylko przemknęła w chwili bezradności, ale nie rozważam tego, nie planuję, to jak najbardziej nie jest to grzechem. Ale oczywiście na spowiedzi można powiedzieć, choćby w ramach zwalczania pokusy

Właśnie chciałam to samo napisać jak przeczytałam pierwszą część Twego postu, ale najwidoczniej już nie muszę

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem na takie sytuacje (jeśli nie wiem ,czy coś jest grzechem) jest zwyczajnie wyznanie tego przed Bogiem w sakramencie pojednania. Na sercu lżej i nie trzeba się obwiniać jeśli się później okaże, że owa sytuacja grzechem jednak jest


Bo On jest dobry, bardzo dobry...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora