"Furta"

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2012-02-15 17:33:55

ania_5559

Gość

Co trzeba/można wziąć ze sobą do zakonu (pieniądze,książki)?

Szczęść Boże !
Mam pytanie, czy wstępując do zgromadzenia zakonnego trzeba/można coś ze sobą wziąć? Chodzi mi tu głównie o to, czy wymagane jest coś w rodzaju posagu, pieniędzy? Czy jeżeli ktoś biedny chce wstąpić zgromadzenie zafunduje habit, brewiarz itp. I chodzi mi jeszcze o rzeczy z domu typu książki religijne, obrazy, figury, czy to wszystko można wziąć do zgromadzenia dla powiększenia jego zasobów, np. biblioteki, ścian ?
Z góry dziękuję za każdą odpowiedż !

 

#2 2012-02-15 18:18:15

szukajaca Boga

Gość

Re: Co trzeba/można wziąć ze sobą do zakonu (pieniądze,książki)?

Nie ma żadnego posagu Sa zgromadzenia, które wypisują listę rzeczy które należy ze sobą wziąć, słyszałam, że są (były) takie, gdzie jedna siostra wstąpiła bez niczego. W tzw. liście rzeczy które należy wziąść są zazwyczaj ubrania (np. buty na lato, kurtka, piżamy, bielizna itp). Pieniądze nie są konieczne! Można wziąść już dodatkowo co się chce Siostry nawet z rowerami przychodziły Nalezy pamiętac, że rzeczy te stają się własnością zgromadzenia tylko nie wiem dokładnie w którym momencie, być może po 1-szych ślubach a może już w nowicjacie...

 

#3 2012-02-15 19:00:46

Judyta

Gość

Re: Co trzeba/można wziąć ze sobą do zakonu (pieniądze,książki)?

raczej po 1-szych ślubach

 

#4 2012-02-15 20:19:56

ania_5559

Gość

Re: Co trzeba/można wziąć ze sobą do zakonu (pieniądze,książki)?

Co do posagu to zle się wyraziłam

 

#5 2012-02-15 20:42:25

 Wirydiana

- moderator

7551960
Skąd: Koszalin
Zarejestrowany: 2011-08-28
Posty: 321
Punktów :   

Re: Co trzeba/można wziąć ze sobą do zakonu (pieniądze,książki)?

Z tego co wiem to nie trzeba żadnych pieniędzy, nie jest to warunek. Bierze się tylko osobiste rzeczy tj. piżama, odzież itp. Ale to też nie jest warunkiem tzn. gdyby zgłosiła się jakaś bardzo biedna osoba to jestem pewna że z tego powodu nie byłoby problemu. Oczywiście można mieć jakieś droższe rzeczy, ale to wtedy jak ktoś już wyżej napisał wszystko przechodzi na własność zgromadzenia - tj. nie należy już tylko do ciebie. Zresztą to pewnie różnie wygląda w różnych zgromadzeniach.

Offline

 

#6 2012-02-18 18:18:21

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Co trzeba/można wziąć ze sobą do zakonu (pieniądze,książki)?

zasadniczo wziąć można wszystko... tylko że rzeczy które są wbrew ubóstwu czyli np. pieniądze, telefony, laptopy i te sprawy się oddaje, dlatego zasadniczo się tego nie bierze.. myśmy np. żadnej listy nie dostały, choć w poprzednich latach zawsze była taka lista... tak brałyśmy na wyczucie, co jest potrzebne do życia, wiadomo: ubrania, ręczniki, pościel... tak, jakby się ktoś wyprowadzał i miał zacząć mieszkać samodzielnie... poza tym są takie rzeczy, które wzięłyśmy i po jakimś czasie same dochodziłyśmy do wniosku, że jednak są nam niepotrzebne, albo inaczej - nie są niezbędne i same oddawałyśmy... to wyczucie zaczyna samo się rodzić... ale nie jest to coś czym się trzeba przesadnie przejmować ważne jest to, z czym przychodzi się w sercu a nie w plecaku


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#7 2012-02-27 17:52:18

Promyczek dla Nieba

Użytkownik

402525
Zarejestrowany: 2011-08-05
Posty: 79
Punktów :   

Re: Co trzeba/można wziąć ze sobą do zakonu (pieniądze,książki)?

"Zabierz to co uważasz,że będzie Ci potrzebne"... Ja przynajmniej usłyszałam takie słowa "przed" Jeśli później się okaże,że czegoś ci brakuje to już Zgr się zatroszczy... a i rzeczy danej osoby stają się własnością zgr po I-szych ślubach...


Miłość mi wszystko wyjaśniła.....

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora