"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2012-07-17 14:05:14

mała

Gość

Karmelitanki Bose

Nie wiem czy jest tu wątek o Karmelitankach,bo Dzieciątka Jezus są więc czas na te które były na początku.
Góra Karmel i karmelici: Historia zakonu karmelitańskiego rozpoczyna się w XIII wieku, w Palestynie, na wzgórzach Karmelu. Ten łańcuch górski najwyższymi wzniesieniami sięga około 550 m. Wcinając się w morze tworzy zatokę, na której przeciwległych krańcach usytuowane są dwa starożytne miasta: Hajfa i Akko. Odwołując się do postaci proroka Eliasza i Maryi, łacińscy pustelnicy, którzy przybyli na wzgórza Karmelu w czasie wypraw krzyżowych z Europy zachodniej, rozpoczęli formować wspólnotę, której Kościół nadał oficjalną nazwę: Zakon Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Karmelitanki bose: Powstały w XVI wieku w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przeprowadzonej przez świętą Teresę od Jezusa i świętego Jana od Krzyża.
Charyzmat: Święta Teresa od Jezusa zreformowała zakon karmelitański nadając mu nowe oblicze ściśle kontemplacyjne i "wyznaczyła nowej rodzinie Karmelu cel apostolski - ukierunkowując modlitwy, praktykę samotności i cale życie karmelitanek bosych ku służbie Kościołowi" (Konstytucje Karmelitanek Bosych). Zakładając pierwsze żeńskie klasztory, powróciła do samych początków Karmelu, do życia samotnego, oddanego modlitwie, gdzie wspólnota na charakter bardzo rodzinny. Sercem życia mniszek jest modlitwa. Do zachowania specyficznego "klimatu modlitwy" służą trzy środki, którymi są: oddzielenie od świata (klauzura), samotność i milczenie. Żyjąc samotnie z Bogiem samym, są w ciągu dnia także chwilę życia wspólnego. Eucharystia, celebracja tajemnic Chrystusa, życie liturgiczne (odmawianie Liturgii Godzin), posiłki i rekreacje jednoczą wspólnotę. Nie zajmują się żadnym apostolstwem zewnętrznym, ich apostolstwem jest nieustanna modlitwa; wyrzeczenie się dla Niego, wszystkiego co może dać świat, nawet apostolstwa zewnętrznego, mogącego cieszyć osiągniętymi rezultatami poświęcenia i pracy. Istotne elementy charyzmatu: - naśladowanie Chrystusa we wspólnocie siostrzanej - nieustanne rozważanie Słowa (lectio divina) - wspólne celebrowanie Eucharystii i Liturgii Godzin - asceza i umartwienie - modlitwa w samotności i milczeniu - duchowość Maryjna powołania karmelitańskiego.
Formacja:Formacja do życia w klauzurze przebiega w następujących etapach:
1. Po wcześniejszym zapoznaniu się wspólnoty z kandydatką oraz oficjalnym jej przyjęciu, rozpoczyna się postulat trwający rok.
2. Po nim następuje nowicjat, trwający również 1 rok. Rozpoczyna się on obrzędem obłóczyn, w czasie którego siostra otrzymuje habit karmelitański i biały welon oraz nowe imię wraz z tytulacją (predykatem).
3. Nowicjat kończy się złożeniem pierwszej profesji czasowej na 1 rok, która następnie jest odnawiana co roku przez cały czas trwania okresu ślubów czasowych , który wynosi trzy lata.
4. Śluby uroczyste są składane po 3 latach od pierwszych. Profeska otrzymuje wtedy czarny welon na znak Oprócz mniszek są jeszcze najczęściej dwie siostry tzw. kołowe lub nieklauzurowe które mają powołanie kontemplacyjno-czynne i utrzymują kontakt zgromadzenia ze światem. Tj. np. kupują jedzenie dla klasztoru.
Informacje pochodzą z tej strony: http://www.karmel.pl/mniszki/lobzow/index.html

 

#2 2012-07-31 16:09:58

barbara75

Gość

Re: Karmelitanki Bose

Bywałam w Karmelu w Gdyni, to moje ukochane miejsce. Dlatego Wspólnota, w której jestem ma również charakter kontemplacyjny, a jedną z Patronek jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

#3 2012-07-31 23:48:25

pea

Gość

Re: Karmelitanki Bose

Karmelitanki z Elbląga wydrukowały foldery o swoim domu i powołaniu, mam kilka, więc jeżeli ktoś jest zainteresowany, niech da znać

 

#4 2012-08-09 09:33:48

mała

Gość

Re: Karmelitanki Bose

Karmel jest naprawdę piękny. Życie w samotności i kontemplacji. Ostatnio zainteresowałam się osobą św.Teresy de Los Andes. A ze św.Tereską to mam od dawna do czynienia.

 

#5 2012-11-28 21:18:38

Rita

Gość

Re: Karmelitanki Bose

Bez wątpienia Karmel Bosy jest piękny, ale i trudny.
Czy zna ktoś wspólnotę z Kielc?

 

#6 2012-11-28 22:03:44

 rozwazajaca

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-24
Posty: 43
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

Och tak! Karmel jest przepełniony ciszą i obecnością Boga!
Każde powołanie jest trudne. To ''umartwianie cielesne'' w Karmelu ma wielki sens.
Wtedy dusza może się rozwijać i ubóstwo zbliża do Boga !
Kielc nie znam.
Tu jest fragment albumu ,,Zajęte wychwalaniem Boga. 400 lat Karmelitanek Bosych w Polsce 1612-2012''
http://floscarmeli.pl/zalaczniki/784445 … 2_2012.pdf
Warto obejrzeć!

Offline

 

#7 2012-11-28 23:28:43

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Karmelitanki Bose

Wspólnoty z Kielc nie znam niestety osobiście, ale miałam (właściwie nadal mam) z nią kontakt, od 7 lat pisuję z jedną siostrą stamtąd to było pierwsze Zgromadzenie, w którym się zakochałam, od niego zaczęła się moja droga powołania...


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#8 2012-11-29 15:21:20

 rozwazajaca

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-24
Posty: 43
Punktów :   

Offline

 

#9 2013-05-05 11:21:11

nikakarmel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-05-03
Posty: 6
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

Mam pytanie , czy ktoś z was zna wspólnotę ss Karmelitanek  Bosych z Włocławka ?
W czasie wakacji będę spędzała w Włocławku trochę czasu i przy okazji chcę pobyć u sióstr więc jeśli ktoś zna osobiście to chętnie się czegoś dowiem.


„Wtedy to zawołałam z największą radością: O Jezu, moja Miłości, nareszcie znalazłam moje powołanie: moim powołaniem jest miłość. Znalazłam już własne miejsce w Kościele. W sercu Kościoła, mojej Matki, ja będę miłością. W ten sposób będę wszystkim i urzeczywistni się moje pragnienie.”
św.Teresa od Dzieciątka Jezus.

Offline

 

#10 2013-05-05 21:37:47

terestynkaa

Gość

Re: Karmelitanki Bose

Ja też mam zamiar być we Włocławku u wakacje, więc może też bym tam zawitała, nigdy nie byłam w zakonie klauzurowym.. 

 

#11 2013-05-06 14:52:17

nikakarmel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-05-03
Posty: 6
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

Ja będę w Lipcu i umówiłam się z siostrami mam zamiar być u nich częstym gościem. A jeśli nie byłaś w zakonie klauzurowym to bardzo polecam, oczywiście nie mamy wstępu za klauzurę ale i tak przeżycie wspaniałe.


„Wtedy to zawołałam z największą radością: O Jezu, moja Miłości, nareszcie znalazłam moje powołanie: moim powołaniem jest miłość. Znalazłam już własne miejsce w Kościele. W sercu Kościoła, mojej Matki, ja będę miłością. W ten sposób będę wszystkim i urzeczywistni się moje pragnienie.”
św.Teresa od Dzieciątka Jezus.

Offline

 

#12 2013-05-06 21:40:19

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Karmelitanki Bose

ja też się wybieram w tym roku do karmelitanek, po raz pierwszy, nigdy u nich nie byłam, ale dla odmiany ja wybieram kielce


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#13 2013-05-07 14:54:19

nikakarmel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-05-03
Posty: 6
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

Super że masz zamiar odwiedzić Karmelitanki, polecam bardzo. A co do wyboru to ja nie mam żadnego i Włocławek na ten moment jest jedynym miejscem gdzie będę mogła spotkać się z siostrami , ale może tak to właśnie Pan Bóg celowo urządził ,kto wie może tam właśnie chce mnie posłać ?


„Wtedy to zawołałam z największą radością: O Jezu, moja Miłości, nareszcie znalazłam moje powołanie: moim powołaniem jest miłość. Znalazłam już własne miejsce w Kościele. W sercu Kościoła, mojej Matki, ja będę miłością. W ten sposób będę wszystkim i urzeczywistni się moje pragnienie.”
św.Teresa od Dzieciątka Jezus.

Offline

 

#14 2013-05-07 19:51:51

 olga

szukająca,rozeznająca

Skąd: świat
Zarejestrowany: 2013-04-21
Posty: 56
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

Kto to tam wie?

Offline

 

#15 2013-05-08 06:27:21

 rozwazajaca

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-24
Posty: 43
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

Karmel jest przepiękny !
Ja znam Karmel Warszawski, Łódzki i Krakowski (jeden z dwóch)
Wybieram się do Zakopanego i Dysa

Karmel Warszawski ma nową stronę
Przejrzyjcie
http://www.karmelitankibose.warszawa.pl/

Offline

 

#16 2013-09-17 15:52:10

 Honorat

"Solus cum Deo solo"

8551550
Skąd: Duchowa Stolica Polski
Zarejestrowany: 2012-07-19
Posty: 1588
Punktów :   
WWW

Re: Karmelitanki Bose

Karmel - ogród - ma na prawdę wiele pięknych kwiatów, począwszy od Jana od Krzyża i Teresy od Jezusa, przez św. Terenię od Dzieciątka Jezus do Edyty Stein.


"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)

"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

http://honoratki.nazwa.pl/pl/images/foto/godecka.jpg

Offline

 

#17 2013-09-22 15:01:24

 siostrzyczka

Użytkownik

9926180
Skąd: Lubin/Wrocław
Zarejestrowany: 2008-10-04
Posty: 883
Punktów :   18 

Re: Karmelitanki Bose

właśnie wczoraj wróciłam z kieleckiego Karmelu... i co można powiedzieć...? Karmel jest cudowny...


"Jakże jest ważne zdać sobie sprawę,
że miłość, aby była prawdziwa, musi boleć..."
                                               Matka Teresa z Kalkuty

Offline

 

#18 2013-11-24 21:55:37

 pamilka94

Postulantka

Zarejestrowany: 2013-11-20
Posty: 11
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

ja dzis wlasnie wrocilam z Karmelu w Spręcowie. jedno wiem to będzie mój dom.
Tam jest cicho i spokojnie no i najwazniejsze jest to, ze mozesz tam poswiecic bardzo duzo czasu Panu Bogu i to tak cieszy.
Bycie w karmelu mimo iz za klauzure nie masz wstepu to cos pieknego, mozna tam sie oderwac od wszystkiego. Ja znalazlam tam gleboki pokoj serca. przez te 3 dni sie niczym nie martwilam. zostalo tam moje serce i chce je jak najszybciej odwiedzic

Offline

 

#19 2016-01-02 10:53:48

 Aśka

Szukająca

Zarejestrowany: 2016-01-02
Posty: 6
Punktów :   

Re: Karmelitanki Bose

Właśnie mnie też Karmel bardzo zafascynował... i dowiedziałam się niedawno, że 10 minut drogi od mojej szkoły jest klasztor karmelitanek bosych (Gdynia)
Właśnie chciałabym je odwiedzić, porozmawiać i tak dalej, ale w sumie trochę się boję, nie wiem czego się spodziewać. Z tego co widzę to wszyscy bardzo pozytywnie wspominają rozmowę z siostrami.


"Szatan boi się ludzi radosnych"
św. Jan Bosco

Offline

 

#20 2016-01-06 21:04:49

Kasia K

Administrator

4576923
Skąd: Witnica
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 2027
Punktów :   14 

Re: Karmelitanki Bose

To normalne, że się boisz, ale jeśli w głębi serca pragniesz to idź, a zobaczysz, że warto było . Przecież to tylko rozmowa, może wiele pomóc, rozjaśnić...
Czasem lęk próbuje zagłuszyć nasze najgłębsze pragnienia, ważne by zrobić krok ku temu pragnieniu, a lęk "stopnieje". Jezus jest silniejszy


Wpatrywać się Panie, w Twe święte Ciało, pragnę do końca moich dni,
bo me serce Ciebie pokochało, ukrytego w białej Hostii.

Bądź uwielbiony za dzieła Twoje, modlitwą uczyń życie moje! (30.05.2010)             
mój blog- zapraszam:  http://wszystkozaczynasieodmodlitwy.blogspot.com/

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora