"Furta"

Ogłoszenie


Jest to forum powołaniowe, którego celem jest wspólne dążenie do Pana Boga, szukanie Go, odkrywanie swego powołania..., a więc modlimy się za siebie :)

1.Używamy tylko jednego konta i nie tworzymy podobnych nicków ani avatarów.
2.Dbamy o język na forum. Nie używamy wulgaryzmów.
3.Szanujemy się wzajemnie. Nie obrażamy, nie oczerniamy, nie wyśmiewamy innych forumowiczów.
4.Używamy ogólnie przyjętych zasad kultury.
5.Wszelkie naruszenia regulaminu czy jakieś zaistniałe konflikty powinny być zgłoszone administracji.
6 Nie piszemy krótkich postów typu: "ok.", "acha", "super" itd.
7.Nie tworzymy nowych wątków, jeśli taki temat już istnieje, szukamy.
8.Kolor czerwony jest przeznaczony tylko dla administratorów i moderatorów forum.
9.Jeśli wklejamy coś z jakiegoś źródła, wklejamy też link lub piszemy skąd to wzięliśmy, żeby nie naruszać praw autorskich.
10. Dbamy o porządek na forum. Staramy się nie pisać posta pod postem, używamy funkcji "edytuj", wyjątkiem może być odświeżenie tematu.
11. W związku z przeprowadzanymi na forum porządkami, przynajmniej raz na rok trzeba napisać chociaż jeden post. Osoby nieaktywne będą usuwane z forum.

Rangi na forum są jedynie symboliczne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

#1 2013-05-30 21:21:30

 Honorat

"Solus cum Deo solo"

8551550
Skąd: Duchowa Stolica Polski
Zarejestrowany: 2012-07-19
Posty: 1588
Punktów :   
WWW

Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Instytut Prymasa Wyszyńskiego do 2005 roku nosił nazwę Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła; początkowo był nazywany Ósemką.


Tę wspólnotę życia konsekrowanego w świecie tworzą kobiety, które oddają swoje życie Chrystusowi na drodze rad ewangelicznych. Na wzór Maryi i z Jej pomocą pragną służyć swoim życiem Kościołowi i drugiemu człowiekowi. Szczególnym programem ich życia jest Osiem Błogosławieństw (Mt 5, 3-10). Założycielką Instytutu jest Maria Okońska, a współzałożycielem i duchowym ojcem Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski. Instytut powstał w 1942 r., prawa papieskie uzyskał w 1998 r.


Członkinie Instytutu żyją w świecie; mieszkają indywidualnie i w domach wspólnych, pracują w instytucjach kościelnych i świeckich. Instytut prowadzi też swoje dzieła. Szczególnym miejscem ich posługi i pielgrzymowania jest Jasna Góra.


www.instytut-wyszynskiego.pl/index.php/pl/


"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)

"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

http://honoratki.nazwa.pl/pl/images/foto/godecka.jpg

Offline

 

#2 2013-06-01 17:05:17

Berberys

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-04-13
Posty: 27
Punktów :   

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Honorat, co rozumiesz przez instytuty życia konsekrowanego?
Myślę, że pewno niedobrze nazwałeś wątek.
Na przykład każde zgromadzenie zakonne jest przecież instytutem życia konsekrowanego. Chcesz, żeby tu pisać np. o wszystkich zakonach i o wszystkich instytutach świeckich?

Jeśli miałeś na myśli instytuty świeckie życia konsekrowanego, to trzeba poprawić tytuł wątku. Nie opuszczać słowa "świecki".
Ale może chodzi Ci o jeszcze coś innego Liczę na wyjaśnienie.  Pozdrawiam.

Offline

 

#3 2013-06-01 21:07:48

 Honorat

"Solus cum Deo solo"

8551550
Skąd: Duchowa Stolica Polski
Zarejestrowany: 2012-07-19
Posty: 1588
Punktów :   
WWW

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

dokładnie chodziło mi o świeckie instytuty, ale z mojego "zabiegania" ( ) tego nie napisałem, dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do administracji/moderacji o zmienienie tytułu wątku na "Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego"

Z góry dziękuję Ci Berbeys za zwrócenie uwagi oraz Moderatorce, że zmieniła tytuł


"Jeden jest tylko niezmienny przyjaciel -Bóg" (Aniela R. Godecka)

"Moim powołaniem jest MIŁOŚĆ" (św. Terenia)

http://honoratki.nazwa.pl/pl/images/foto/godecka.jpg

Offline

 

#4 2014-02-22 20:46:15

Rita

Gość

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Jestem ciekawa, jak wygląda kwestia powołań w instytutach świeckich... (czy w internecie można gdzieś znaleźć ,,statystyki"?)
Wydaje mi się, że współczesny świat bardzo potrzebuje ludzi żyjących Ewangelią i prowadzących normalne życie. Instytuty świeckie są dowodem na to, że da się pogodzić szarą codzienność, w której nie brak problemów, z prowadzeniem głębszego życia duchowego.

 

#5 2014-02-23 17:14:07

kamień

Gość

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Mnie też interesuje ten temat, a właściwie można powiedzieć, że forma takiego życia. Czy zna ktoś osobę z takiego instytutu żeby można było pogadać???

 

#6 2014-02-23 22:07:01

 weraikon

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-08-17
Posty: 1227
Punktów :   

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Rita napisał:

Jestem ciekawa, jak wygląda kwestia powołań w instytutach świeckich... (czy w internecie można gdzieś znaleźć ,,statystyki"?)
Wydaje mi się, że współczesny świat bardzo potrzebuje ludzi żyjących Ewangelią i prowadzących normalne życie. Instytuty świeckie są dowodem na to, że da się pogodzić szarą codzienność, w której nie brak problemów, z prowadzeniem głębszego życia duchowego.

Tak, podawałam juz taki wątek i "idąc po nitce do kłębka" znaleźć można także statystyki

kamień napisał:

Mnie też interesuje ten temat, a właściwie można powiedzieć, że forma takiego życia. Czy zna ktoś osobę z takiego instytutu żeby można było pogadać???

u mnie we wspólnocie są takie osoby.


nie piszemy posta pod postem

Ostatnio edytowany przez kamcia (2014-02-24 08:18:32)


„Dałem ci poznać całą twą nędzę, abyś cała oparła się na Mnie… Ile Mi zaufasz, tyle ci pomogę”.

Offline

 

#7 2014-02-25 14:29:32

Berberys

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-04-13
Posty: 27
Punktów :   

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Statystyki na temat instytutów, przynajmniej niektóre, można znaleźć w Internecie.  Dotyczą one liczebności wspólnot. W tej chwili nie wiem, gdzie znaleźć statystyki powołań, nie jestem pewna, że są publikowane. 
Tu kopiuję dane z 2012 r., czyli te, które opublikowano w zw. ze światowym kongresem instytutów świeckich, który odbył się w Asyżu:

"Choć świeccy konsekrowani obecni są na wszystkich kontynentach, to najwięcej, baż 74 instytuty świeckie powstały we Włoszech, 23 – w Hiszpanii, 22 – we Francji, 13 – w Niemczech. Również w Polsce powstało 13 instytutów świeckich. Pozostałe obecne w naszym kraju są pochodzenia zagranicznego.

Ogólna liczba świeckich konsekrowanych to 32 tys. 353 osoby, w tym 28 tys. 580 kobiet, 569 mężczyzn oraz 3 tys. 987 kapłanów, którzy składając śluby w instytucie kapłańskim nadal pozostają inkardynowani do diecezji, do której przynależą od święceń (w odróżnieniu od kapłanów zakonnych, którzy są inkardynowani do zakonu). Ponadto 1 tys. 216 osób należy do instytutów świeckich, które mają zarówno gałąź żeńską, jak i męską.

Spośród 214 instytutów, 210 z nich zatwierdziła Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego a 4 – Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich. 73 uzyskały zatwierdzenie na prawie papieskim (czyli podlegają papieżowi) a 137 zostały zatwierdzone na prawie diecezjalnym (czyli podlegają biskupowi diecezjalnemu najczęściej macierzystej diecezji, gdzie instytut powstał).

W sumie 180 to instytuty żeńskie, 8 – męskich, 10 - kapłańskich oraz 8 posiadających różne gałęzie. Najwięcej młodych osób – w formacji oraz w trakcie ślubów czasowych - mają instytuty męskie – 20,87 proc. i kapłańskie – 18,75 proc., a w instytutach żeńskich – najmłodsze pokolenie stanowi 6,67 proc. ogólnej liczby członkiń.

Większość instytutów świeckich zrzesza od 20 do 200 osób, ale jest też 21 instytutów o liczbie członków od 200 do 500. Do najliczniejszych należą te instytuty, które mają powyżej 500 członków (6), oraz powyżej 1 tys. członków (4). Dwa najliczniejsze skupiają każdy ponad 2 tys. świeckich konsekrowanych".
http://ekai.pl/wydarzenia/x56911/najnow … swieckich/

W Polsce jest ok. 1200 członków instytutów świeckich. Do Krajowej Konferencji Instytutów Swieckich należy 36 wspólnot.

Jeśli zaś chodzi o kontakty, to służę, są i e-maile, i telefony, podaję wybrane  z konkretnej wspólnoty - Instytutu Swieckiego Chrystusa Króla:
Agnieszka 53 559 2697   
klara.anna@interia.pl    tel. 795 330 507   (to chyba najbliżej dla Ciebie, Kamień)
Joanna  666 237 228
hannaturno@wp.pl    (z tą osobą można pogadać też na Barce)

można też zwrócić się do księdza, myślę, że pokieruje dalej:
np. ks. Tomasz Rusiecki  (Kielce)
tel. 41 344  96 07; kom.  602 297 336
e-mail: rusiecki.tomasz@gmail.com

Offline

 

#8 2015-01-29 19:41:41

blondi30

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-01-15
Posty: 1
Punktów :   

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Polecam dobrą książkę na temat instytutów świeckich...  Książka pt "Kościół pierwszego kontaktu" Anny Wolskiej 8 rozmów o instytutach świeckich...
Polecam stronę internetową: https://kosciolpierwszegokontaktu.wordpress.com/
Pozdrawiam...

Ostatnio edytowany przez blondi30 (2015-01-29 19:42:48)

Offline

 

#9 2015-02-04 14:56:59

angellino@wp.pl

Użytkownik

Zarejestrowany: 2015-02-04
Posty: 6
Punktów :   

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

ODDAJ SERCE W DOBRE RĘCE, czyli rekolekcje dla dziewcząt o wielkich pragnieniach -
Maryja, Matką poszukujących drogi



Wyjątkowe rekolekcje w wyjątkowym, bo w „walentynkowym” czasie  dla wyjątkowych ludzi



Na te swoiste „Walentynki z Jezusem” zapraszamy dziewczyny/kobiety, które poszukują swojej życiowej drogi i mają odwagę wyruszyć w te poszukiwania z Matką Bożą, by jak Ona odpowiedzieć z entuzjazmem na Boże wezwanie i przeżyć swoje życie z pasją, radością i w przyjaźni z Duchem Świętym.



Nie ważne czy masz lat 25, 30 czy 35, ale jeśli ciągle rozeznajesz powołanie, ale już nie odnajdujesz się na rekolekcjach powołaniowych –

- to jest TO ZAPROSZENIE DLA CIEBIE.



Będziemy przyglądać się Maryi w scenie Nawiedzenia, która  „W TYM CZASIE wybrała się i poszła Z POŚPIECHEM…”. Niech te słowa będą już dziś zachętą, by wygospodarować „TEN CZAS” dla Boga i samej siebie i „WYBRAĆ SIĘ” - by wsłuchać się w to, do czego zapraszam mnie Pan dziś.



Nieocenioną pomocą w naszej wędrówce będzie możliwość rozmowy z niezwykle doświadczonym kapłanem w kierownictwie duchowym: ks. Markiem Chrzanowskim FDP wieloletnim ojcem duchownym w Oriońskim Wyższym Seminarium Duchownym, cenionym rekolekcjonistą, spowiednikiem (www.ksmarek.pl).





A dla głodnych Miłości i pragnących odpocząć przy Panu nie zabraknie chwil wytchnienia przed Najświętszym Sakramentem, by nasycać swoje serce Obecnością Tego, który jest samą Miłością. 



Rekolekcje odbędą się w dniach 13-15 luty, w Złoczewie, w kamedulskiej pustelni św. Romualda, która słynie z niezwykłej gościnności: ul. Sieradzka 3: http://www.kamedulki.eu/xhtml/onas/sios … oscinnosc/

Organizatorzy: Orioński Instytut Świecki http://www.cdo.donorione.org

Szczegółowe informacje uzyskasz, dzwoniąc pod numer: 691 323 010 lub pisząc na adres: dorota@maryjni.pl . Prosimy o zgłoszenia do 8 lutego 2015 roku.

Może nie warto odkładać tego zaproszenia na „bliżej nieokreśloną przyszłość”, ale jak Maryja wyruszyć „z pośpiechem” i wraz Duchem Świętym odkryć swoją drogą.





„W TYM CZASIE” czekamy na Ciebie!

Offline

 

#10 2015-02-16 06:01:11

Małgorzata

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-11-17
Posty: 8
Punktów :   

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Chcę się przywitać w tym temacie i przedstawić Świecki Instytut Caritas Christi. Jesteśmy prawie na całym świecie, na ostatnim spotkaniu wspólnotowym, z którego wczoraj wróciłam, był odczytany list naszej przełożonej, z prośbą o modlitwę za nowe członkinie w Dubaju. W Polsce Instytut CC spotyka się co miesiąc ( sobota i niedziela) w Krakowie i w Lublinie na zajęciach formacyjnych, mamy rekolekcje wspólnotowe najczęściej w lipcu- 8 dni. Link do naszej strony:
http://www.ccworldinfo.org/polski.htm

Offline

 

#11 2016-05-05 08:43:26

 mnichDariusz

mnich

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2016-03-02
Posty: 25
Punktów :   
WWW

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

witam
poszukuję jakiś informacji dotyczących świeckich Instytutów Życia konsekrowanego
dla mężczyzn.
Gdyby ktoś z was mógł się podzielić jakie instytuty są w Polsce byłbym wdzięczny.
Wróciłem z Francji niedawno, więc nie jestem zorientowany.
dzięki serdeczne za pomoc.
z modlitwą
+Dariusz

Offline

 

#12 2016-05-05 14:19:58

Berberys

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-04-13
Posty: 27
Punktów :   

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

Proponuję kontakt z z męskim Instytutem Chrystusa Króla (Cristo Re), powstałym we Włoszech, a funkcjonującym także w Polsce. Na razie podam:
adres strony włoskiej (ale są wejścia w innych językach): http://www.istitutosecolarecristore.org/  ,
polskiego bloga o założycielu i nie tylko: http://glazzati.blogspot.com/,
link do pewnych artykułów: http://kosciol.wiara.pl/doc/2363535.Dla … ni-tacy-sa
http://elblag.gosc.pl/doc/2809260.Trzy- … Krzysztofa
adres mailowy (i podstawowe info)dostępny na stronie polskiego - żeńskiego - w pewnym sensie siostrzanego Instytutu Chrystusa Króla:
"Na terenie Polski  działa również
Instytut Świecki Chrystusa Króla
(ISTITUTO SECOLARE CRISTO RE)
Jest Instytutem męskim na prawie papieskim.
Jest w Kościele wspólnotą ludzi świeckich
wezwanych przez Ducha Świętego, aby konsekrować się w Bogu
poprzez śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
e - mail:   cristore@o2.pl  "

Gdyby ten mail nie zadziałał, to proszę dać tu znać. Mam kontakt prywatny, spróbuję możliwie najsprawniej pomóc.

Ostatnio edytowany przez Berberys (2016-05-05 14:36:38)

Offline

 

#13 2016-05-05 14:55:04

 mnichDariusz

mnich

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2016-03-02
Posty: 25
Punktów :   
WWW

Re: Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego

dziękuję za pomoc, zapewne skorzystam
z modlitwą
+Dariusz

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora